Станіслав Людкевич у життєтворчості Миколи Колесси
Станіслав Людкевич у життєтворчості Миколи Колесси
Станіслав Людкевич у життєтворчості Миколи Колесси
2023-12-06 13:00:00 –
Виставка «Співіснування з темрявою»
6 грудня 2023 року виповнюється 120 років з дня народження композитора, диригента, музичного педагога, академіка АМУ, Героя України, лауреата Національної премії ім. Т. Шевченка Миколи Філаретовича Колесси (1903 – 2006). З цієї нагоди Музей С. Людкевича запрошує 6 грудня 2023 р. о 12:00 годині на лекцію старшого наукового співробітника музею Якима Горака, присвячену багатолітнім життєвим і творчим взаєминам Ювіляра зі Станіславом Людкевичем.
Станіслав Людкевич і Микола Колесса – постаті виняткові вже фактом свого фізичного звікування, а коли це йшло в парі з багатством їх заслуг для української музичної культури – кожного зокрема і у їх понад 70-літній творчій співпраці, – то їх взаємини і творчі контакти набувають історичного значення, що актуалізується статусом «корифея», застосовуваним до обох митців. Їх контакти були значущими і для них самих: для М. Колесси С. Людкевич – вчитель з дитячих років (в гімназії та Вищому музичному інституті), авторитетний порадник в композиторській творчості, якому М. Колесса під час навчання у Празі завдячував своїм композиторським дебютом у Львові (1929 р.). С. Людкевич в особі М. Колесси знайшов не тільки відданого друга по життю (особливо в радянські роки), але й диригента, який, почавши з 30-х років ХХ ст., чи не найбільше прем’єрував і виконував твори С. Людкевича.
Лекція окреслюватиме такі етапи взаємин обох корифеїв: перші дитячі враження М. Колесси від С. Людкевича, навчання у композитора у гімназії та Вищому музичному інституті, контакти в часі навчання М. Колесси у Празі (зустріч з С. Людкевичем у чеській столиці, справа симфонічного концерту у Львові до 25-літнього ювілею Товариства ім. М. Лисенка, листи), співпраця з С. Людкевичем після повернення до Львова в 30-х роках (як педагогів Вищого музичного інституту, у «Львівському Бояні», у СУПРОМі) і роки першої радянської німецької окупації (робота у консерваторії, Державній музичній школі з українською мовою навчання, Перший Краєвий конкурс хорів). Після повернення радянської влади повернення до роботи у консерваторії – творча співпраця з С. Людкевичем у Спілці композиторів, виступи М. Колесси як виконавця-диригента творів С. Людкевича на концертах Спілки і ювілеях автора музичного «Кавказу», приватні контакти і гостювання у домі С. Людкевича на вул. Військовій,7.
Джерело заходу: https://www.facebook.com/669073945309517