МІСТО ЛЬВІВ / Сайт Львова / Афіша Львів

Володимир Шухевич та Станіслав Людкевич: від співпраці до неприязні

3 Кві (Ср)/12:00
- 3 Кві/13:00
Володимир Шухевич та Станіслав Людкевич: від співпраці до неприязні

Володимир Шухевич та Станіслав Людкевич: від співпраці до неприязні

Володимир Шухевич та Станіслав Людкевич: від співпраці до неприязні

Афіша Львів №1

2024-04-03 12:00:00 –
ФотоКвест на Арсенальній

Музей С. Людкевича запрошує на лекцію старшого наукового співробітника музею Якима Горака з нагоди 175-ліття від дня народження Володимира Осиповича Шухевича (1849 – 1915) – етнографа, педагога, громадського діяча, видавця, сподвижника музейної справи, представника відомої родини в історії української культури, діда учасника визвольних змагань Романа Шухевича (Тараса Чупринки).

📖У лекції буде висвітлена панорама діяльності і заслуг В. Шухевича в історії української культури. Основною була його педагогічна робота у Львівській реальній школі як педагога природничих дисциплін. Працював В. Шухевич як видавець , зокрема, в 1890 р. був засновником, а потім (1891 – 1895 р.) дитячого часопису «Дзвінок», довкола якого зібрав поважну автуру класиків української літератури (серед них – М. Коцюбинський, Б. Грінченко, І. Франко, Л. Глібов та ін.) і здійснив першу публікацію їх творів для дітей (зокрема, казки «Лис Микита» І. Франка). В. Шухевич був також засновником і редактором часопису «Учитель» (1893 – 1894).

▪️Як етнограф Володимир Шухевич відомий передовсім своїм монументальним п’ятитомним дослідженням «Гуцульщина», яке донині не втратило своєї наукової вартості. Як громадський діяч був членом низки українських товариств, часто входячи до їх керівництва: Товариства ім. Т. Шевченка з 1873 р, згодом Наукове товариства ім. Шевченка), «Просвіти» (1876 – 1885), «Руського Педагогічного Товариства (з 1889 р.), очільник товариства «Руська Бесіда» (1895 – 1910), «Народна торгівля» (1905), «Дністер», драматичного товариства ім. І. Котляревського (1903).

▪️Як сподвижник музейної справи В. Шухевич був членом управи Промислового музею у Львові (який збагатив колекцією виробів домашнього промислу), брав участь у створенні і роботі музею НТШ та Національного музею у Львові.
Багато зробив В. Шухевич для музичного життя і музичного освітянства у Галичині. Він – один із засновників у 1890 р., а в 1891 – 1903 р. перший голова хорового товариства «Львівський Боян», брав участь у створенні Вищого музичного інституту у Львові, а з1903 р і до кінця життя став очільником «Союзу співацьких і музичних товариств у Львові» (з 1907 р. перейменованого у Музичне товариство ім. М. Лисенка). Саме у середовищі «Львівського Бояну» відбулося його знайомство з С. Людкевичем. Вони співпрацювали над проектом статуту «Союзу Боянів», обоє були на засіданні «Союзу співацьких і музичних товариств» 28 червня 1903 р., коли С. Людкевич ініціював створення музичної школи під егідою «Союзу…». Під керівництвом В. Шухевича Товариство ім. М. Лисенка здійснювало реформи навчальних програм і статутів Вищого музичного інституту, розробило і ввело до статуту статтю про філії Товариства. Коли впродовж 1910 – 1914 років С. Людкевич став директором Вищого музичного інституту, разом з В. Шухевичем вони їздили на похорон Миколи Лисенка, брали участь в організованому Товариством поминальному вечорі. Як керівник Музичного товариства ім. М. Лисенка активно доклався до будівництва будинку для Товариства і інституту. Однак, бажання В. Шухевича як голови Товариства ім. М. Лисенка контролювати діяльність директора С. Людкевича, а іноді впливати на роботу інституту в обхід директора, призвела в 1913 році до конфлікту з композитором, який спалахував кілька разів і врешті призвів до повної особистої неприязні між двома діячами.

🕰️Коли : 3.04./ 12:00 год.
📍Де: Меморіальний музей Станіслава Людкевича. (вул. Людкевича,7)

Вхід вільний

Джерело заходу: https://www.facebook.com/450759573967643

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Обрані❤️афіші:

Обрані афіші в telegram боті

Телеграм бот