Отогематома у котів і собак
Отогематома – це досить поширене захворювання у котів та собак, що вражає вушну раковину. Власники домашніх тварин часто стикаються з цією проблемою, але не завжди розуміють, як правильно діяти. Тож першою рекомендацією при підозрілій симптоматиці, та в принципі будь-яких проблемах з вухами тварини, є звернення до фахівців ветеринарної клініки Доктор Вет для обстеження, діагностики та лікування.
Що таке отогематома?
Отогематома у тварин – це скупчення крові, лімфи чи їхньої суміші між шкірою та хрящем вушної раковини. Виникає внаслідок пошкодження кровоносних або лімфатичних судин. Це призводить до утворення пухлиноподібного утворення, що може бути м’яким або твердим на дотик. Найчастіше отогематома утворюється на внутрішній поверхні вушної раковини, але може з’явитися і на зовнішній стороні. Тварина при цьому відчуває біль або дискомфорт.
Найчастіше отогематоми зустрічаються у собак з довгими вухами, але може виникнути й у котів, а також у собак з короткими вухами.
Причини патології
Отогематома зазвичай є вторинним явищем, що виникає через травму або подразнення вушної раковини. Основні причини виникнення:
- Механічні травми. Виникають зокрема через бійки, активні ігри чи невдалі контакти з твердими предметами.
- Запалення, зокрема отит зовнішнього, середнього або внутрішнього вуха, що супроводжуються свербінням або болем. При цьому тварина починає активно чухати вуха або трусити головою. Це призводить до пошкодження судин та утворення отогематом.
- Алергічні реакції. Також викликають свербіж, що змушує тварину чухатися та самотравмуватися.
- Паразити. Кліщі та блохи так само дратують шкіру, спричиняючи розчухування.
Власникам тварин варто розуміти, що вушна раковина має досить багато судин. При механічному впливі, зокрема, травмах чи чухання вони досить легко пошкоджуються, утворюючи отогематоми.
Симптоми отогематоми
Є низка загальних ознак, за якими господар може розпізнати отогематому у домашнього улюбленця. Серед них:
- Опухлість вушної раковини. Найбільш очевидний симптом отогематоми. Опухлість вушної раковини може бути невеликою або займати значну частину вуха. Все залежить від ступеня пошкодження судин. Опухлість часто наповнена рідиною та може бути теплою на дотик.
- Зміна кольору шкіри. Особливо помітна у тварин з короткою шерстю. Може спостерігатися почервоніння або синюшність, через накопичення крові під шкірою.
- Больова реакція на дотик до ураженого вуха.
- Зміна форми вуха. Спостерігається зазвичай при серйозних отогематомах, або відсутності своєчасного лікування.
- Зміна поведінки через дискомфортні відчуття. Це може бути як млявість та апатія, так і агресія з намаганням уникнути дотиків до вух.
При появі будь-якого з цих симптомів не варто зволікати з візитом до ветеринара. Адже завдяки ранній діагностиці та вчасному лікуванню можна не тільки якнайшвидше повернути тварину до комфортного здорового життя, а й уникнути можливих ускладнень.

Діагностика отогематом
Правильна діагностика отогематоми є першим і найважливішим кроком до успішного лікування. Комплекс традиційних та сучасних діагностичних методів дозволяє не тільки підтвердити наявність проблеми, але й виявити основну причину, що її викликала та призначити відповідну схему лікування, залежно від ступеня складності.
Фахівці клініки Доктор Вет в ході діагностики:
- здійснюють загальний клінічний огляд, з оцінкою стану вушної раковини, вимірюванням температури та пальпацією;
- перевіряють вушний канал на наявність запалення, почервоніння або паразитів за допомогою отоскопа;
- за потреби проводять додаткові дослідження, зокрема алергологічні тести, аналіз крові чи бактеріологічний посів для уточнення причини виникнення отогематоми.
Лікування у клініці Доктор Вет
Залежно від результатів діагностики, розмірів отогематоми, тривалості проблеми та загального стану здоров’я тварини існує декілька варіантів лікування.
Консервативна терапія, що включає:
- Пункцію. Застосовується зазвичай при невеликих отогематомах. Ветеринар за допомогою шприца видаляє накопичену кров чи суміш з лімфою та вводить антисептик.
- Медикаментозне лікування. Тварині додатково призначаються протизапальні та знеболювальні препарати.
- Лікування основної причини отогематоми. Зокрема, отиту, алергії чи паразитів.
Однак консервативне лікування часто дає тимчасовий результат. Залишається високий ризик повторного утворення отогематоми. Тож в більшості варіантів фахівці клініки Доктор Вет призначають хірургічне лікування, особливо для великих або схильних до рецидиву отогематом. Оперативні втручання для вирішення проблеми проводяться профільним лікарем Лідією-Марією Костишин. В ході операції:
- робиться розріз для видалення накопиченої крові та запобігання її повторному скупченню;
- застосовуються спеціальні шви, які забезпечують природний контакт шкіри та хряща, щоб уникнути деформації вуха;
- у разі потреби проводиться додаткова обробка тканин для попередження інфекцій.
Хірург клініки Доктор Вет Лідія-Марія Костишин спеціалізується на подібних операціях та має значний досвід успішного лікування отогематом у котів та собак без ризиків, ускладнень та рецидивів.